ב"ה
English Hebrew
משלוחים חינם ברכישה מעל 3,000₪ באתר
תעודה גמולוגית בינלאומית מעל 3,500₪


מדריך יהלומים

Clarity


Cut


Color


Caratאיכותו וערכו של יהלום נקבעים על פי מערך קריטריונים המכונה "4Cs" של היהלום. אלה הם הטוהר (בהירות), גודל (גזירה), צבע (צבע) ומשקל קראט (קראט). חשוב להכיר את הקריטריונים הללו על מנת לרכוש תכשיט יהלום או אפילו יהלום בכוחות עצמו.Clarity

טוהר היהלום מתייחס לתכלילים או ליקויים שנמצאים בתוך האבן ומחוצה לה, שזוהו על ידי עין מאומנת או בעזרת זכוכית מגדלת בהגדלה של x10. זה נקבע על ידי בחינת המיקום, הכמות, הגודל, הצורה, הצבע של התכלילים שנמצאו שם. הוא נקבע כאשר נבחן היהלום על ידי איש מקצוע באמצעות זכוכית מגדלת פי 10 או מיקרוסקופ גמולוגי המכונה משקפת. אם יהלום לא מגלה תכלילים או פגמים, הוא יוענק לציון, FL או IF, בהיותו טוהר מושלם, בעל נדירות רבה ובאיכות הגבוהה ביותר.


FL
Flawless

F  -  LC
Internally Flawless

VVS1 -  VVS2
Very, Very Slightly Included

VS1 - VS2
Very Slightly Included
SI1 - SI2
Slightly Included

I2 - I2 -  I3
Included


Cut

גודלו של יהלום מתייחס לפרופורציות ולגימור של האבן. יש לה השפעה ישירה על הברק והמבריק של האבן שכן באמצעות זה האור ייכנס, יסתובב ויצא מהאבן. ככל שגודלך יהיה טוב יותר, כך תהיה לאבן שלך יותר זוהר. הגודל מוסמך על פי המונחים הבאים: מצוין, טוב מאוד, טוב וממוצע. יהלום עגול בעל חיתוך מבריק כולל בדרך כלל 57 פנים. איכות העבודה של הלפידרי תעניק לאבן את כל יופיה.


Color

היהלום הוא בעיקר חסר צבע, צהוב, חום או אפור. זה יכול להיות גם בצבעים אחרים (כחול, ירוק, שחור, שקוף, לבן, ורוד, סגול, כתום או אדום) אבל זה הרבה יותר נדיר. צבע יהלום חיוני להערכת ערכו. הוא נמדד באמצעות סולם מ- D עד Z: יהלום של צבע D יהיה חסר צבע, ואילו יהלום של צבע Z יהיה צהוב בולט ופחות מבריק. צבע יהלום נאמד באור לבן מלאכותי על ידי השוואתו ליהלומים אחרים.


D - E - F
Colorless

G - J
Near Colorless

K - L - M
Faint Color

N - R
Very Light Color

S - Z
Light Color


Carat

משקלו של יהלום מתבטא בקראט. משקל זה מקורו בזרע החרוב, פרי עץ החרוב. זרע זה ידוע במשקלו הקבוע ושימש בעת העתיקה כיחידת מדידה לסחר באבני חן, עד היום בו נקבע משקל הקראט באופן רשמי על 0.20 גרם, או 5 קראט = גרם אחד. מתחת לקרט, אנחנו מדברים על מאיות. משקל של יהלום שכותרתו 0.25 25 מאיות (נגיד גם 25 נקודות).